Az Avatar 3D-s mozi nagy sikere jelzi, hogy hogy a médiaipar egyes ágazatai és persze a fogyasztók is alig várják a minél élethűbb virtuális izgalmakat, élvezeteket.
A trendek szerint néhány év és megjelennek a szériagyártású 3D-s televízió készülékek. Az előrejelzések szerint a horror, thriller műfaj klasszikusai is kiegészülnek néhány 3D-s résszel; Alien, Fűrész... A pornóipar is ezerrel rávettette magát az új technológiára.
Bizonyára sokfélék vagyunk és sokféle igényünk van. De vajon tényleg arra vágyunk, hogy 3D-ben éljük át legtitkosabb félelmeinket? Vagy hús-vér kapcsolatok helyett virtualitásban bontakozzanak ki vágyaink? Régi motorosként bizonyára megelégszünk az új technológiák egzotikum szintű használatával. De mi lesz az utánunk jövőkkel?
Pszichológus, pszichiáter szakemberek szerint a "könnyű" neurotikus személyiség-szerveződésű páciensek száma egyre kevesebb, némi túlzással lassan már csak fehér hollóként találhatók pszichoterápiában, helyüket egyre inkább súlyosabb sérülésekkel bíró borderline személyiségszerveződésű páciensek veszik át. Freud óta sokat változott világ, s vele a kifejezésre jutó kórtünetek, melyek egyben kortünetek is.
A 3D-s élményekre bizonyára még többen fognak rákattanni, mint elődeire. Egy gyermekkori sci-fi novella olvasmányom jut eszembe, a címére már nem emlékszem, melyben a szép új világban már nem volt szükség testre, csak agyra, melyek tartályokban sorakoztak és gépek biztosították a szükséges ingerbemeneteket. A Mátrix című filmtrilógiában egy ehhez vezető közbülső állapotot láttunk, amikor a test bár elsatnyulva, de körbeveszi a manipulált élmény jelek központi feldolgozóját.
Kutatások tucatjai bizonyították, hogy a valósághű élmények átélésekor valóságos folyamatok játszódnak le a szervezetben, így intenzív stressz átélésekor intenzív stresszfolyamatok. Ez pozitív tartományban is igaz, szeretet, önfeláldozás, altruista jelenetek megtekintésekor pozitív irányú élettani folyamatok zajlottak le a nézőkben, például az immunrendszerük erősödött, az egyes egészségvédő komponensek száma nőtt. Adódik a kérdés vajon hányadik vonalban kerül sor ilyen típusú 3D-s műsorok elkészítésére?
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.