Egészségpszichológiai tudásunk egyre szélesebb körű a stressz káros és kevésbé ismert jótékony hatásait illetően. Miért fontos, hogy eljusson ez az ismeret a leginkább érintettekhez? Ez a cikk a stresszről szól és arról, hogy mit tehetünk azért, hogy kiegyensúlyozottabban élhessünk és teljesíthessük küldetéseinket.
Mi a stressz?
A stress angol szó nyomást, feszültséget, erőfeszítést jelent. Ez a név utal azokra az eseményekre, hatásokra melyek fizikai, szellemi és lelki egyensúlyunk (homeosztázis) felborítására, kimozdítására alkalmasak. Az ilyen eseményeket stresszoroknak (stresszkeltők, stresszesemények) nevezzük, a rájuk adott reakciók a stresszválaszok, másképpen stresszreakciók (Atkinson és Hilgard, 2005). Hétköznapi értelemben a stresszt gyakran használjuk ok és okozat szerepében is, többnyire negatív kontextusban.
A kialakult stressz mértékét, a stresszválaszokat egyaránt befolyásolják a stresszorok objektív jellemzői és a stresszhatást elszenvedő alany egyéni tulajdonságai, valamint az, ahogyan szubjektíve megéli az eseményt. Ahhoz, hogy jobban megértsük a stressz mibenlétét és a hatékony beavatkozási-pontokat, nézzük meg részletesebben e bonyolult kölcsönhatások jellemzőit.
Tovább a teljes cikkre: vallalatepito.hu/Stressz a mindennapokban...
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.